Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Choroba Hashimoto- czy można nauczyć się z nią żyć ?

Choroba Hashimoto- czy można nauczyć się z nią żyć ?

 

Co to jest choroba Hashimoto?

Jest to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, na tle autoimmunizacyjnym. W tym przypadku układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy, co prowadzi do zapalenia i stopniowego niszczenia tego narządu. W miarę postępu choroby, tarczyca staje się coraz mniej efektywna w produkcji hormonów tarczycy, co skutkuje niedoczynnością tarczycy.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Typowe objawy Hashimoto obejmują przyrost masy ciała, uczucie zimna, bóle mięśni, zmęczenie, zaburzenia snu oraz problemy z koncentracją oraz problemy skórne. W przypadku kobiet, choroba Hashimoto może wpływać na płodność i prowadzić do komplikacji w czasie ciąży.  

Jak wygląda leczenie?

Leczenie choroby Hashimoto zazwyczaj polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy, takich jak lewotyroksyna, aby zastąpić brakujące hormony i utrzymać równowagę hormonalną.  Konieczne są regularne badania krwi, aby monitorować poziomy hormonów tarczycy i dostosować dawkę leków.

Należy pamiętać, że chociaż choroba Hashimoto nie ma całkowitego wyleczenia, odpowiednie leczenie może pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie jakości życia.

W przypadku podejrzenia choroby Hashimoto lub doświadczania objawów niedoczynności tarczycy, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Czy mogę coś dodatkowo suplementować?

Osoby z chorobą Hashimoto często zastanawiają się nad suplementacją, aby wspomóc swoje zdrowie tarczycy i ogólnie poprawić samopoczucie. Jednak suplementacja powinna być stosowana ostrożnie i zawsze powinna być konsultowana z lekarzem, ponieważ może mieć wpływ na równowagę hormonalną i interakcje z innymi lekami. Preparaty na które w tym przypadku należałoby zwrócić uwagę to: jod, selen, cynk, witamina D oraz kwasy omega-3.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji lub zmiany diety związanej z chorobą Hashimoto, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Każdy przypadek jest unikalny, a podejście do suplementacji powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.