Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Czy warto suplementować witaminę D? Czy Twój organizm na tym skorzysta?

Czy warto suplementować  witaminę D? Czy Twój organizm na tym skorzysta?

Czy warto suplementować  witaminę D? Czy Twój organizm na tym skorzysta?

Głośno mówi się o suplementacji witaminy D oraz o jej wpływie na nasz organizm.  Szeroko rozpowszechniony marketing w zakresie suplementacji witamin i minerałów, powoduje, że często jest nam, pacjentom trudno podjąć właściwą decyzję: lek czy suplement?

Aby dokonać właściwego wyboru, zadajmy sobie konkretne pytania.

Czy suplementacja witaminy D faktycznie jest tak istotna?

Szeroko przeprowadzone badania populacyjne wykazały, ze mamy w naszej szerokości geograficznej niedobór witaminy D dotyczy większości ludzi.  Jeżeli mamy stwierdzony niedobór, powinniśmy sięgnąć po lek z witaminą D. Natomiast po wyrównaniu, możemy utrzymywać prawidłowe stężenie witaminy D stosując suplement, zwykle wystarczającą dawką jest wówczas 2000j / dobę u dorosłego człowieka. Suplementacja witaminy D zależy częściowo od pory roku, wieku, płci  i  masy ciała. Osoby z większą masą ciała , potrzebują jej więcej.

Wniosek nasuwa się jeden: Prawidłowe stężenie witaminy D w naszym organizmie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Jak działa witamina D, skoro jest tak istotna?

Witamina D odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu endokrynologicznego i ma wpływ na wiele istotnych procesów w organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, co jest istotne dla zdrowia kości i zębów. Ponadto, witamina D wpływa na funkcjonowanie wielu innych układów i narządów w organizmie, w tym na układ immunologiczny, nerwowy, sercowo-naczyniowy i oczywiście endokrynologiczny.

Jakie są skutki niedoboru witaminy D?

Brak witaminy D może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, zarówno bezpośrednio związanych z niedoborem witaminy D, jak i pośrednio poprzez wpływ na układ endokrynologiczny. Niedobór witaminy D może prowadzić do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka osteoporozy, zwłaszcza u osób starszych. Może również wpływać na układ immunologiczny, zwiększając podatność na infekcje.

To witamina D wpływa również na układ endokrynologiczny?

 Wpływ witaminy D na układ endokrynologiczny jest szczególnie istotny. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która reguluje metabolizm i produkcję hormonów. Niedobór witaminy D może wpływać na funkcję tarczycy i prowadzić do zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy.  Ponadto najnowsze wyniki badań wykazały istotny związek między niskim poziomem witaminy D, a autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, takimi jak zapalenie tarczycy Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa, a w przypadku nowotworów tarczycy donoszono o upośledzeniu sygnalizacji witaminy D.

 

Czy suplementacja witaminy D jest korzystna?

Absolutnie tak, prawidłowe wysycenie organizmu w witaminę D ma istotne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.

Zarówno leczenie jak i suplementację witaminy D należy zawsze skonsultować z Lekarzem. Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb i objawów.

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jej przedawkowanie może być groźne dla zdrowia. Wg aktualnych danych , za toksyczny uznaje się stężenie witaminy D >100 ng/ml