Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Ashwagandha, a obniżanie poziomu kortyzolu. Czy popularność idzie w parze z efektem?

Ashwagandha, a obniżanie poziomu kortyzolu. Czy popularność idzie w parze z efektem?

Ashwagandha, a obniżanie poziomu kortyzolu. Czy popularność idzie w parze z efektem?

Ashwagandha to roślina lecznicza powszechnie stosowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Do nas zawitała jakiś czas temu tworząc tym samym wokół siebie niemałe zamieszanie. Znana jest ze swoich właściwości adaptogennych, co oznacza, że jej złożony i bogaty skład fitochemiczny ma za zadanie adaptować się do potrzeb organizmu. Szeroko pojęta profilaktyka i skuteczność w jej wykonaniu postawiły wielki znak zapytania w świecie medycyny i farmacji. Uważa się, że jednym ze sposobów działania ashwagandhy jest regulacja poziomu kortyzolu w organizmie.

Kortyzol to hormon wytwarzany przez nadnercza w odpowiedzi na bodźce  stresogenne. Wpływa więc na reakcję organizmu na stres oraz reguluje wiele procesów fizjologicznych. Jednakże przewlekły stres może prowadzić do podwyższonego poziomu kortyzolu. Powszechnie znana sentencja „ co za dużo to niezdrowo”  ma przełożenie również i w tym przypadku. Zbyt wysoki poziom kortyzolu w organizmie  może mieć negatywny wpływ na zdrowie, w tym zwiększone stany zapalne ( pomimo przeciwzapalnego działania kortyzolu w dawkach fizjologicznych) , upośledzenie funkcji odpornościowych i zakłócenie higieny snu.

Co na to badania? Sugerują one że ashwagandha może pomóc regulować poziom kortyzolu, zmniejszając stres i niepokój. Kilka badań wykazało, że suplementacja ashwagandhy może prowadzić do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu. Na przykład badanie opublikowane w Journal of the International Society of Sports Nutrition wykazało, że uczestnicy, którzy przyjmowali ekstrakt z ashwagandhy, doświadczyli znacznego obniżenia poziomu kortyzolu w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Kolejne badania badające bezpieczeństwo i skuteczność wysokoskoncentrowanego ekstraktu z korzenia ashwagandhy o pełnym spektrum działania w zmniejszaniu stresu i lęku u dorosłych wykazały znaczną redukcję wyników we wszystkich skalach oceny stresu, w porównaniu z grupą placebo. Poziom kortyzolu w surowicy był znacznie obniżony w grupie stosującej  ashwagandhe w porównaniu z grupą placebo. Działania niepożądane miały łagodny charakter i były porównywalne w obu grupach. Nie zgłoszono żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych.

Należy pamiętać, że chociaż ashwagandha może pomóc w regulacji poziomu kortyzolu, nie powinna być stosowana jako substytut leczenia lub terapii schorzeń takich jak przewlekły stres lub zaburzenia lękowe. Dostępne na rynku preparaty z ashwagandhy mogą nie zawierać klinicznie znaczącej dawki substancji czynnych oraz być mieszanką preparatów bez udowodnionych korzyści. Jeśli doświadczasz przewlekłego stresu lub masz zdiagnozowaną chorobę, najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych suplementów lub terapii.

 

Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem dodatkowych suplementów diety. Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb i objawów.