Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Czy otyłość to choroba i czy powinno się ją leczyć?

Musiało upłynąć wiele lat by lekarze zaczęli traktować otyłość jako chorobę, a nie kwestę wyglądu. Często w gabinecie pacjent spotykał się z ocenianiem, zalecano mu odchudzanie , ale nie Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za
chorobę w 1985 roku, to jeszcze 10 lat temu nie było zgodności w amerykańskim środowisku medycznym czy podjęto właściw ą decyzje dokonując takiej kwalifikacji otyłości.
Współczesne społeczeństwa zachodnie charakteryzują się nadmierna dostępnością pożywienia oraz prowadza siedzący tryb życia. W efekcie nadmiar spożytej energii jest magazynowany w tkance tłuszczowej skutkując otyłością . Ktoś mógłby spytać co w tym takiego złego? Czy to przekłada się na moje zdrowie? Odpowiedz jest jedna tak .
Już Hipokrates, żyjący na przełomie V i IV wieku p.n.e. zaobserwował, że otyłość skraca czas życia . Rozwój współczesnej medycyny opartej na faktach dostarczył dowodów na potwierdzenie tej obserwacji. Obecnie wiemy, że wraz z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej zwiększa się ryzyko występowania ponad 200 chorób, w tym chorób układu krążenia i nowotworów, będących główną przyczyna zgonów Polsce. Nadciśnienie tętnicze aż w 60 70% przypadkach wynika z otyłości. Zaburzenia metaboliczne takie jak insulinooporność , cukrzyca typu 2 czy zaburzenia gospodarki lipidowej to także jej powikłania. Pojawiajcie się
przedwcześnie choroby układu kostnostawowego wynikające z nadmiernego obciążenia stawów skutkują przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Niepłodność u kobiet może również wynikać z otyłości , a sama utrata wagi i poprawa równowagi hormonalnej sprzyja  zajściu w ciąże. Czy wreszcie depresja może być nie tylko skutkiem, ale i przyczyna tej choroby.
Szczególnie niekorzystna dla zdrowia jest otyłość trzewna charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Ten rodzaj otyłości częściej dotyczy mężczyzn i kobiet w wieku pomenopauzalnym.
Skutki zdrowotne tej pandemii XXI wieku zależą od czasu jej trwania i rozmieszenia tkanki t łuszcz owej w organizmie. Co ważne lecząc chorobę otyłościową można zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań, a nawet spowodować wycofanie się chorób takich jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze.
Trzeba pamiętać, że otyłość jest chorobą przewlekłą , leczenie jej jest długotrwałe, a rodzaj leczenia zależy od stopnia choroby i obecności powikłań. Brak leczenia przyczynia się do wielochorobowości u pacjentów, nie jednokrotnie doprowadza do niepełnosprawności i zwiększa ryzyko śmierci.
 

Czy otyłość to choroba i czy powinno się ją leczyć?

Tak. Zaprasamy na wizytę do specjalisty obesitolog (leczenie otyłosci)  Dr Agnieszka Faron – Pasek